W niedzielę 9 października w Fabriano (Włochy)  odbędzie się beatyfikacja
siostry MARII KONSTANCJI PANAS
(1896-1963), klaryski kapucynki, która mieszkała w klasztorze San Romualdo w Fabriano od 11 października 1917 do 28 maja 1963.

TUTAJ OBEJRZYSZ TRANSMISJĘ Z BEATYFIKACJI

Krótka jej biografia:

Urodziła się 5 stycznia 1896 roku w Alano di Piave, w Prowincji Belluno, w rodzinie rzemieślniczej. Na chrzcie świętym otrzymała imiona Agnieszka Pacyfika (Agnese Pacifica). Wykształcona jako nauczycielka pracowała w małej wiosce Conetta na terenie gminy Cona w pobliżu Wenecji. Tam dzięki pomocy kierownika duchowego księdza Alfonsa (Luigi) Fritza, rozeznała swoje powołanie i 11 października 1917 roku wstąpiła do klasztoru klarysek kapucynek w Fabriano. 18 kwietnia 1918 roku otrzymała habit kapucyński i nowe imię – odtąd będzie znana jako siostra Maria Konstancja. Pełniła posługę mistrzyni nowicjatu oraz przez wiele lat – opatki klasztoru. 28 maja 1963 roku zmarła w opinii świętości, otoczona siostrami, które, jak każdego ranka przyszły do swojej Matki, aby otrzymać zadania do wykonania tego dnia.

więcej o s. Marii Konstancji Panas

 

„Ślub pióra – pisać jedynie dla Jezusa i o Jezusie”: tej decyzji młodej nauczycielki Agnieszki Panas, później siostry Marii Konstancji, zawdzięczamy obfitość pięknych tekstów dzisiejszej Błogosławionej o życiu duchowym i modlitwie. Są to listy (w przeważającej większości nie wydane drukiem nawet po włosku) oraz małe dziełka o tematyce religijnej, niektóre z nich wydawane drukiem (nawet kilkakrotnie) za jej życia i cieszące się wówczas niemałą popularnością.

Pragniemy zaprezentować (w odcinkach) jeden z takich tekstów, skierowany przede wszystkim do świeckich. Przy lekturze nie możemy zapominać, że Błogosławiona prezentuje wrażliwość duchową nieco odmienną od naszej, współczesnej, oraz posługuje się bardzo bogatym językiem, zawierającym metafory czy poetyckie porównania. Stąd właśnie obecność przypisów, dodanych w tłumaczeniu, mających ułatwić zrozumienie przesłania tekstu.

 Bł. Maria Konstancja Panas, klaryska kapucynka „OAZA NA PUSTYNI. ŻYCIE DUCHOWE ŚWIECKICH” ROZDZIAŁ 1